Dokonalá mezigenerační souhra a večer splněných přání – AKORD Ostrava | Kulturní a společenské centrum

Dokonalá mezigenerační souhra a večer splněných přání

V klubu Akord se ve středu 22. ledna uskutečnil unikátní komorní koncert Václava Neckáře za akustického doprovodu frontmana ostravské skupiny FiHa Filipa Rácze.  Díky projektu Ježíškova vnoučata si svůj splněný sen zažily i dvě seniorky.

V rámci projektu Ježíškova vnoučata obdaroval Akord o vánočním čase dvě seniorky poukazem na osobní setkání a koncert Václava Neckáře. Uplynul měsíc a 22. ledna 2020 ještě před samotným začátkem koncertu si paní Boženka a Zdenička splnily sen, když se s Václavem osobně potkaly. Obě byly plné dojmů a emocí: „Mám z toho velkou radost. Viděla jsem ho zpívat už ve Vítkově, ale naživo jsem s ním ještě nemluvila. Splnil se mi sen,“ popisovala své dojmy ze setkání paní Boženka. Dodala, že je přesně takový, jak si jej pamatuje z televizní pohádky Šíleně smutná princezna.

IMG 2059 2

IMG 2080 2

Samotný koncert byl rozdělený na dvě poloviny. První část byla plná nejznámějších Neckářových písní. Zazněly hity jako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Stín katedrál nebo Ša-la-la-la-li. Jednotlivé songy byly prokládané Neckářovými vzpomínkami za komentáře Filipa Rácze. Písničkou Zoo vzpomněli na poslední koncert kapely Golden Kids, který se před samotným zákazem vystupování Marty Kubišové uskutečnil právě v Ostravě na konci ledna 1970.

Druhá polovina vystoupení byla spontánní akcí, kdy Filip náhodně vytahoval zapomenuté Vaškovy písně, a společně jim za doprovodu kytary znovu vdechovali život. Navzdory Neckářově nedávné mozkové příhodě celý večer zpíval s chutí a svou neopakovatelnou jiskrou v očích. A tam, kde si nebyl jistý, Filip pohotově reagoval a udržoval komunikaci s publikem.

IMG 2135

Václav a Filip navázali spolupráci již v roce 2009, kdy Filip s kapelou dali dohromady speciální program Vaškových písniček a jemu se toto podání natolik zalíbilo, že se rozhodl s kluky rozjet společnou dráhu. Nahráli společně několik písní, přičemž jejich nejznámější duet Zpívám, kterou složil a otextoval sám Filip, zazněla i na středečním vystoupení.