Králova řeč - rozhovor s Martinem Stránským

Příběh hry Králova řeč jistě mnozí z vás znají ze slavného stejnojmenného filmu. Původní divadelní hra začala vznikat v 80. letech minulého století na motivy vzpomínek svérázného „královského logopeda“ Lionela Logua. Protože však nesměly být na základě přísného zákazu Alžběty (královny matky) během jejího života Loguovy deníky vydány, mohla být i hra dokončena až po roce 2002, kdy královna zemřela. V centru příběhu založeného na skutečných událostech totiž stojí koktavý následník trůnu „Bertie“, který vlivem nečekaných událostí nastoupí na trůn jako Jiří VI.

10. 5. 2016 tuto hru v Akordu představí DIVADLO POD PALMOVKOU s Martinem Stránským v hlavní roli.

Předpokládám, že znáte filmovou verzi, která u nás byla k vidění v kinech před dvěma lety. Jak na vás film zapůsobil?
Krásně. Moc pěkný vizuálně, krásně zahraný, dobře obsazený. A myslím si, že je to taková hezká a zajímavá exkurze do doby na prahu 2. světové války.
V Divadle pod Palmovkou jste dosud ztvárňoval spíše drsné a sebevědomé muže, nyní hrajete zcela odlišnou roli koktavého, vnitřně zraněného člověka.
Máte pravdu, že tady na Palmovce jsem spíš za toho „chlapáka“, ale jinak už mám ve své kariéře za sebou pár rolí takových vnitřně zraněných a osudem zasažených mužů, takže úplná novinka to pro mě není. I když je pravda, že to „prvoplánové“ koktání, předem daný handicap, je herecky specifická záležitost.
Co je pro vás na roli „Bertieho“ nejzajímavější?
Vždycky, když dostanu takovou „kládu“, baví mě na tom ta výzva. Protože to nikdy není jednostranné. Aby byla postava zajímavá, vždycky musí být ambivalentní. Takže mě na tom baví možnost sám sobě nahrávat na smeče. A zatím jsem měl to štěstí, že se mi vždycky při zkoušení takových rolí s pomocí režiséra podařilo otevřít jakousi skrytou komnatu, o které jsem třeba vůbec nevěděl, že jí v sobě mám. Tak se těším, která to bude teď.
Napadá mě, jestli jste jako dítě chodil k logopedovi. Spousta dnešních dětí logopeda navštěvuje.
Nechodil. Mám pocit, že tyhle problémy jsou spíše nemocí dnešní doby. Je vidět, že rodiče s dětmi skoro vůbec nemluví. Děti se dívají hlavně na kreslené pohádky v televizi a nemají možnost odkoukat pohyb těch mimických svalů od rodičů, kteří s nimi komunikují. A je to smutný.
Hra vypovídá mj. o moci lidského hlasu, o jeho vlivu na ostatní i na vlastní sebevědomí. Funguje to tak podle vás i v běžném životě běžného člověka?
Hlas jako takový je opravdu hodně mocný. Nejsem si ale jistý, jestli to tolik platí i v dnešní době. I když — stalo se mi, že jsem nedávno namlouval reklamu pro jednu firmičku a byla u toho dcera majitelů. Když jsem skončil, tak bylo najednou ticho, a pak ona mi říká: „Nechcete si mě vzít?“ (smích). Takže síla hlasu asi funguje i v dnešní době, ale kdysi byl ten vliv jistě větší. Myslím tím dobu, kdy lidi víc poslouchali rozhlas než sledovali televizi. Pro mě osobně je pořád rozhlas něco výjimečného. Mám ho spojený s dětstvím, kdy jsme každou neděli u oběda poslouchali rozhlasovou pohádku, což jsem měl hrozně rád.

(zdroj: zpravodaj Divadla pod Palmovkou, únor 2013)
Zpět


 
Odběr novinek

Odběr novinek
Chcete si objednat pronájem? Kontaktujte nás!„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.

Máte dotaz nebo jen vzkaz pro nás?
Neváhejte se na nás obrátit!


„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.