La Manche na suchu – AKORD Ostrava | Kulturní a společenské centrum

La Manche na suchu

La Manche na suchu: Cílem je zdolat vzdálenost 34 kilometrů

Projekt SenSen (Senzační senioři) vyhlásil na měsíc únor mimořádnou pěší štafetu seniorů „La Manche na suchu“. Akce navazuje na tradiční štafetovém plavání „Přeplavme svůj La Manche“, které překazila pandemie koronaviru. Smysl štafety zůstává stejný jako v případě plavání. Projekt má seniory rozhýbat a motivovat k tomu, aby překonali sami sebe, pohodlí a lenost a udělali tak něco pro své zdraví. Cílová vzdálenost 34 kilometrů odpovídá délce Lamanšského průlivu v nejužším místě.

Již v minulém roce se ostravští senioři do projektu SenSenu zapojili a pomyslně tak přeplavali kanál La Manche. Těšili se i na letošní ročník této akce. Bohužel však z důvodu přetrvávající pandemie nastala změna a místo plavání se letos chodí.

Do této akce se nám zapojilo ještě více seniorů než v minulém roce. Pro mnohé je snadnější a dostupnější chůze, než plavání. K našemu klubu seniorů se přidalo i sdružení seniorů ČD OSŽ Ostrava, kteří iniciativně zpracovali i plánek trasy v Bělském lese“ udává Šárka Zubková, hlavní koordinátorka seniorských akcí městského obvodu Ostrava-Jih.  

„Akce byla zahájena 4. února, kde jsem vybrali trať Bělským lesem dlouhou 3,7 km. Hned první den jsme limit 34 kilometrů splnili 4x. I přes to, že to není žádná soutěž, byli jsme první v ČR, kteří se do akce zapojili a limit splnili“ oznamuje Zdeněk Kačor.

I přes to, že senioři z městského obvodu Ostrava-Jih limit splnili, neznamená to konec. Akce trvá celý únor. V případě, že máte zájem zúčastnit se této výzvy, neváhejte se obrátit na koordinátorku Šárku Zubkovou (sarka.zubkova@ovajih.cz), která eviduje všechny účastníky a nachozené kilometry.

Stačí do konce února námi zvolenou trasu lesoparkem ujít 9x (mapa níže). Samozřejmě můžete nachodit jakoukoliv vámi zvolenou trasu. Odměnou pro každého účastníka je dobrý pocit, že děláte něco pro své zdraví. A navíc, pár hodin na čerstvém vzduchu budou jistou náplastí v této době.

Po ukončení akce vyhlásí organizátoři (SenSen) nejlepší týmy i jednotlivce. Senioři tak mohou do štafety zapojit i svá vnoučata, kilometry se započítávají účastníkům akce z řad seniorů a dětem do 12 let. S ohledem na hygienická opatření doporučujeme chodit maximálně po dvojicích.

Patronkou akce je Lucie Leišová, dálková a zimní plavkyně, která v roce 2014 jako teprve čtvrtá Češka přeplavala Gibraltarskou úžinu. „Moc mě mrzí, že se letos se seniory nemůžu tak jako v předchozích ročnících setkat v bazénu. Ani v současné těžké situaci bychom ale neměli zapomínat na pohyb, a tak jsem moc ráda za obrovský zájem alespoň o pěší štafetu La Manche na suchu. Když to půjde, během roku si určitě ještě i zaplaveme,“ říká Leišová.

Mapa – Bělský les