PUBLIKACE – 60 LET V KULTUŘE A UMĚNÍ – AKORD Ostrava | Kulturní a společenské centrum

PUBLIKACE – 60 LET V KULTUŘE A UMĚNÍ

Datum konání akce: 19.03.2019 - 16:00 30.06.2019 - 19:00

První knižní publikace kulturního domu Akord

Dům kultury Akord v letošním roce slaví 60. let a díky této příležitosti vznikla nová publikace, která mapuje vývoj DK od počátku jeho vzniku.

Publikace byla vytvořena třemi autory. Na 200 stranách zachycuje spoustu příběhů a zajímavých historek, které byly dohledány v archívech a doplněny vzpomínkami pamětníků. První část knihy je věnována architektuře a vývoji v tehdejší době. Dům projektoval Ateliér Jiřího Krohy a byl nejstarším domem kultury v Ostravě. Před ním se kultura odehrávala v různých besedách a hospodských sálech.

Čtenáři se dočtou, kdy v Akordu hořelo, kdo hrál s herci mariáš, který z ředitelů zachránil hru S Pydlou v zádech, která se hraje dodnes. Jak spadl při tanečních lustr přímo doprostřed velkého sálu, jak Václav Havel řečnil u popelnic z boční strany domu kultury. V knize jsou také informace o mnohých souborech, které před revolucí v DK působily. Některé z nich dosahovaly mezinárodních úspěchů a některé z nich fungují dodnes.

Jak tvrdí spoluautorka knihy Darina Daňková: „DK by mohl psát neuvěřitelně příběhy. Kniha zachycuje jen jejich část… Setkávání s pamětníky pro mě bylo velmi inspirující.  Dívám se teď na Akord trochu jinými očima.“

Publikaci můžete zakoupit na pokladně Akordu za cenu 320 Kč.