Václav a Jan Neckářovi

datum: 30. 04. 2012

Václav Neckář u nás v dubnu vystoupil s kapelou Bacily, se kterou loni oslavil 40 let společného hraní. Václav v Akordu předvedl ve výtečné formě, jak se na legendu české populární hudby sluší a patří.

A jak hodnotí koncert on (VN) a kapelník Bacilů, jeho bratr Jan (JN)?

VN: Přímo v Zábřehu jsem byl někdy v minulém století, dlouho jsem tu nehrál. Do Ostravy však jezdíme rádi, ostravské publikum je bezvadné. JN: Vždycky se sem těšíme a tento koncert dopadl – alespoň z našeho hlediska – dobře, protože publikum po nás nic neházelo. Člověk tady má pocit, že přijel domů mezi svoje lidi.

Máte nějakou nezapomenutelnou historku, která se váže k Ostravě?

JN: V Ostravě jsme vždycky bydleli v hotelu Imperial, kde jsme se potkávali s jinými kolegy a kapelami, které tady na Ostravsku byly na šňůrách. Po koncertech jsme se scházeli v Salajce, která v Ostravě fungovala jako takové srazoviště kapel, muzikantů a zpěváků, a to bylo příjemné. Dokonce jsme se v Imperialu srazili s Eltonem Johnem, a to doslova. Když jsme odjížděli na koncert, motali jsme se všichni u recepce, bylo nás tam víc, a tak jsme tam do sebe vrazili.

Vznikla z vašich ostravských cest nějaká významná spolupráce?

VN: Já tady měl kamaráda, režiséra Zdeňka Havlíčka, který mě v roce 1970 vzal do televizní pohádkové férie „Auto jako páv“. Zdeněk se mnou v ostravské televizi spolupracoval několikrát. JN: V Ostravě jsme se setkali třeba s kolegou skladatelem Angelem Michajlovem, který v dobách, když jsme začínali před těmi čtyřiceti lety, říkal: „Člověče, ty máš takové hity a ještě nejsi v Ochranném svazu autorů, to by ses tam měl přihlásit.“ Vysvětlil mně, co pro to udělat, takže jsem si tak rozšířil obzory.

Jaké jste měl v mládí hudební vzory?

VN: Když jsem přišel na gympl, tak jsem poslouchal Rádio Luxembourg. Líbil se mi anglický zpěvák Cliff Richard, také tím, jak se hýbal na jevišti. V české verzi jsem nazpíval jeho šlágr „Congratulations (Jak se tak dívám)“.

Kde se vzal nápad spojit se jako bratři-muzikanti a založit kapelu Bacily, po sedmi letech Václavovi sólové kariéry?

VN: Já jsem čekal, jak dopadne soud s Martou Kubišovou, která v té době měla zákaz vystupování. Ale po roce mě Zdeněk Rytíř a Honza Bunzel přemluvili, abych si dopřál ten luxus – mít vlastní kapelu. JN: Brácha i Helena Vondráčková dostali od Marty dopis, ve kterém jim poděkovala za podporu a ať na ni s Golden Kids nečekají, ať pokračují v hudbě sami. Kapela Bacily tak vznikla v srpnu 1971.

V mládí jste slavil úspěchy i jako herec. Lákalo by vás vrátit se před filmovou kameru v nějaké herecké roli?

JN: Brácha měl takové štěstí a zároveň smůlu, že první film, ve kterém hrál hlavní roli (Ostře sledované vlaky – pozn.), získal Oscara. Co může získat víc? Spoustu herců kolegů mu to může jen závidět, takže v tomto směru má Vašek už vyčerpáno.

Máte za sebou úspěšnou spolupráci s o generaci mladšími muzikanty, Jaromírem Švejdíkem a Dušanen Neuwerthem, kteří pro vás napsali hit „Půlnoční“ a následně i nové album „Dobrý časy“. Co dalšího chystáte do budoucna?

VN: Chystáme vánoční turné, kde zazní i pár písniček z alba „Dobrý časy“. Záleží také, jak se deska ujme u publika. Kritiky jsou zatím příznivé. JN: S těmi vánočními koncerty plánujeme i vydání Vaškovy první vánoční desky. Zatímco ostatní kolegové mají za sebou jednu až tři vánoční desky, brácha žádnou neudělal. Tak jsme si řekli po té „Půlnoční“, že by si brácha zasloužil vyloženě vánoční desku. Jako hosta plánujeme Ewu Farnou a další kolegy, ale vše je zatím v jednání.
Zpět


 
Odběr novinek

Odběr novinek
Chcete si objednat pronájem? Kontaktujte nás!„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.

Máte dotaz nebo jen vzkaz pro nás?
Neváhejte se na nás obrátit!


„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.