Miroslav Wanek (Už jsme doma - Krysáci)

Kulturním vyvrcholením velké letní celodenní akce – SPORT AKORD FEST 30. 8. 2014 – bude vystoupení kapely UŽ JSME DOMA s programem Pět ran do čepice, kdy zahrají písničky z oblíbeného animovaného seriálu KRYSÁCI. Zeptali jsme se tedy kapelníka Miroslava Wanka

Pro koho je koncert s písněmi Krysáků určen?

Samozřejmě pro kohokoli, ale jedná se o písničky svázané s večerníčkovským seriálem Krysáci, ke kterému jsem psal hudbu a částečně scénáře. Takže děti budou asi převažovat.

Kde vznikl podnět udělat písně ke Krysákům?

Ve druhé řadě seriálu jsem byl režisérem požádán, aby každá vedlejší postava měla svou píseň. Ale jelikož každý díl měl 8 minut, tak se na tuto píseň dostalo tak maximálně 20 vteřin, šlo tedy jen o takový popěvek, i když textovaný. Těch hudebních i textových motivů mi bylo líto a tak jsem od počátku v sobě nosil záměr ty písničky „dodělat“. Loni na podzim jsem se k tomu konečně dostal a napsal v podstatě třináct nových písní, ve kterých se jen tu a tam objeví ten původní motiv nebo kousek původního textu. Bylo ale třeba ty písně dostat do jednoho příběhu, v každém dílu totiž šlo o něco jiného a ty postavy se v seriálu nepotkaly. Vymyslel jsem tedy příběh o tom, že čtyři kamarádi na smetišti hledají pátého, aby jich nebyl sudý počet. A toho kamaráda že budou hledat pomocí konkurzu, kde každý adept zazpívá píseň o sobě, a že děti, které se v tom daném městě tohoto koncertu zúčastní, budou porotou, která toho pátého kamaráda našim Krysákům pomůže vybrat.

Kapela Už jsme doma je známa jako alternativní až punková kapela. Jak se vám psaly písničky pro děti?

Já jsem psal pro děti už dříve, nakonec asi proto si mě režisér Podolský vybral. Dělal jsem Kouzelný zvon (animovaný film – pozn.), který měl poměrně velký úspěch právě pro ty své písničky. Pak jsem psal hudbu k Fimfáru a také k divadelnímu představení Lajka, Čchin a Gagarin, které se teď právě točí jako celovečerní loutkový film Lajka. V tomto představení bylo 21 textovaných písní. Takže nějakou zkušenost už s tím mám a také mám doma tři malé děti, takže mohu empiricky ověřovat. Ty krysácké písně u nás doma běží pomerně často a děti si je rády zpívají, hlavně Slepýše Ivana nebo Žábu Dášu. Doufám, že časem vznikne i nějaké hudební CD nebo televizní verze představení, takže děti budou moci přijít na koncert „připravené“.
A k té otázce – pro mě to není žádný zásadní rozdíl psát repertoár Už jsme doma nebo písně pro děti, obojí je děláno s tou nějvětší pečlivostí a radostí. Kromě toho, i děti si zaslouží alternativu.

Zpět


 
Odběr novinek

Odběr novinek
Chcete si objednat pronájem? Kontaktujte nás!„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.

Máte dotaz nebo jen vzkaz pro nás?
Neváhejte se na nás obrátit!


„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.