Kapelník a producent Braňo Kostka - povídání o skupině Fragile

datum: 17. 02. 2016 – 19:00

Přijíždíte k nám do Čech z mnoha slovenských měst, jste herci a herečky z různých divadel, je to tak?
Skoro všichni jsme herci, herečky a moderátoři a dalo by se říct, že jsme lidi, kteří máme s jevištěm hodně společného. Žijeme a pracujeme v Bratislavě, i když pocházíme z mnoha koutů Slovenska.
Základní sestavu tvoří: Soňa Norisová – sopran, Jana Golis – sopran, Helena Krajčiová – alto, Svetlana Rymarenko – alto, Slavo Košecký – tenor, Vilo Csontos – tenor, Kamil Mikulčík – bass, Braňo Kostka – vocal percussion. Alternanti skupiny: Jana Boltižiar – sopran, Kamila Apetauer – sopran, Peter Lacho – tenor, Martin Madej – tenor a Jozef Hečko – bass.

Jak vypadá hudební doprovod a kapelové skupiny Fragile v projektu Hlasy s Richardem Müllerem? Pokud vím, celé turné provázely, včetně letošního nadšené reakce mnoha desítek tisíc diváků.
Našli jsme si v mnoha skladbách svá místa, kde hudební nástroje doplňujeme našimi hlasy. Richard s sebou na pódium přináší vždy velmi zajímavou energii. Má fantasticky zabarvený hlas. Jeho repertoár je skutečně bohatý, takže není v tomto smyslu o skladby nouze. V a capellové, tedy vokální formě, uvádíme co nejvíce nových zpracování písní.

Už název skupiny Fragile napovídá, že Vaše podání a capella je křehké. Hlasy nelze je jen tak nahradit.
Určitě ano. Je to prostě achillova pata. Nemáme žádné hudební nástroje. Hudební doprovod si sestavujeme sami, jen z našich hlasů. Každý, kdo dělá takovou hudbu ví, že je to jako domeček z karet. Stačí jedna vyndaná karta a zhroutí celý dům. Snažíme se dodržovat správnou životosprávu, dbát především o zdraví a dodržovat čas na spánek. Ročně vystupujeme na více jak 200 koncertech. Každý z nich je na jiném místě, v jiném prostředí. Je to náročné i na přesuny, kdy na sebe musíme dávat pozor. Jsme zkoušení v různých situacích, řešíme je ale jak přijdou.

Jste celkem často oceňovanou hudební skupinou, je to tak?
Těší nás zájem a jsme tomu rádi. Letos jsme obhájili ocenění v diváckém hlasování ankety OTO (osobnosti televizní obrazovky) v kategorii hudební skupina roku a získali tak druhou zlatou sošku. Byli jsme oceněni Krišťálovým krídlom za album roku 2013 od slovenského Zväzu autorov a interpretov (ZAI), album Hlasy 2 se stalo několikanásobně platinovým.

Jaké skladby máte ve svém repertoáru?
Snažíme se o repertoár skutečně pro všechny. Zároveň nám tento žánr jako taký umožňuje pracovat v rámci známých a komerčních skladeb v nových aranžích. Nestandardním způsobem a především tak aby se v nich našlo celé spektrum posluchačů. Potěší je to a mají srovnání s živým netradičním projevem. Repertoár tvoří písně světových i domácích interpretů nejrůznějších hudebních žánrů jako: Queen, Sting, John Lennon, Richard Müller, Karel Gott, Jason Mraz, Lorde, The Flying Pickets, Pharell Williams, Leonard Cohen, The Real Group a dalších. Proto zasáhnou široké divácké publikum. Na turné Hlasy se fanouškům líbila skladba „Bohemian Rhapsody“ v našem aranžmá. Proto máme pro české publikum připravené další dvě skladby od Freddie Mercuryho.

Těšíme na koncerty v České republice. Vaše publikum je vnímavé, umí se bavit a má smyl pro kvalitní muziku. Těšíme se na mnoha setkání s českým publikem. Fragile čeká CZ Tour 2015 v těchto městech: Brno, Kolín, Praha, Liberec, Ostrava, Luhačovice, Zlín, Dubí, Třinec, Ústí nad Labem, Rokycany, Pardubice, Jindřichův Hradec, Nový Jičín, Nová Paka, Karlovy Vary, Svitavy, Olomouc, Moravské Budějovice, Pacov, Hodonín, Varnsdorf, Kladno, Kadaň.

Autor:
Český rozhlas Ostrava – Koktejl
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3240537
Česká televize – Dobré ráno
http://www.ceskatelevize.cz/…36100071102/?…
Text: Stanislav Stebila – managment sk. Fragile pro ČR

Více o koncertě kapely Fragile v Akordu ZDE.

Zpět


 
Odběr novinek

Odběr novinek
Chcete si objednat pronájem? Kontaktujte nás!„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.

Máte dotaz nebo jen vzkaz pro nás?
Neváhejte se na nás obrátit!


„V souladu s ustanovením § 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jsou všechny údaje uvedené v tomto formuláři shromažďovány a zpracovávány výhradně pro účely zasílání obchodních sdělení subjektu údajů prostřednictvím elektronických prostředků podle zákona č. 480/2004Sb. o některých službách informační společnosti, a to až do doby, kdy subjekt údajů přímo a účinně zašle informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace nadále zasílány“.